sobota, 6 października 2012

200. Trolle żyją w Sparcie!

Źródło: http://www.damy-rade.org/publicystyka/2227-sparta-to.html
Autor: Kasia Łukasiewicz
Trolle żyją w Sparcie!
Długo już temat chamstwa internetowego „chodził” mi po głowie. Czytając mnóstwo artykułów w sieci, nietrudno zauważyć, ile jadu i wulgaryzmów pojawia się, szczególnie jeśli dotyczy to komentarzy, pojawiających się pod różnymi tekstami. Ponieważ prywatnie bardzo interesuje mnie tematyka niepełnosprawności, więc takie artykuły głównie czytuję. Niektóre komentarze pod nimi powodują u mnie skoki ciśnienia i złe myśli, delikatnie mówiąc.
W swojej naiwności miałam nadzieję, że Nam uda się uniknąć tego typu zachowań i bezczelnego obrażania ludzi na portalu. Należy bowiem rozróżnić możliwość swobodnej wypowiedzi od celowego ranienia i sprawiania bólu, szczególnie tym doświadczonym przez los. W dodatku bezkarnego kompletnie! No cóż, życie pokazało, że jednak nie. Ostatnio pojawiło się kilka niewybrednych uwag (to eufemizm!) pod bardzo ciekawymi tekstami dotyczącymi seksu osób niepełnosprawnych. Wywołały one gorącą dyskusję. Dla tych, którym temat umknął podaję, linki do artykułów:


Kij w mrowisko
Obuchem przez głowę
Błędne koło

Jako administrator mam oczywiście możliwość usuwania komentarzy. Nie leży to jednak w mojej naturze. Uważam, że to nie fair, a ludzie mają prawo do własnych opinii i zdania. I tak rzeczywiście jest! Niezaprzeczalnie każdy człowiek ma prawo do posiadania swojej prywatnej opinii i wyrażania jej. Pozostaje tylko pytanie, gdzie jest granica, której przekraczać się nie powinno???

Kilka dni temu moja prywatna miarka „przelała się”! Emilka, nasza użytkowniczka – mama bardzo chorego Kacperka - umieściła na youtubie film o swoim kochanym synku. Z okazji jego 9 urodzin.

FILM URODZINOWY

Film piękny, bardzo wzruszający, pokazujący, jak można kochać, pomimo trudności, jakie przynosi życie. I cóż przeczytała??? Między innymi to, inne zostały usunięte…

Taka ulomnosc powinno sie chowac w domu bo to wstyd dla rodziny takiego uloma urodzic a zwlaszcza ze dla rodzicow poniewaz musialo byc to dziecko po pijaku robione poniewaz ma wdoglowie albo stary jebal suke jak dziecko juz w niej bylo hehehehehe powodzenia czeresniaki

Zadaję sobie pytanie, kim trzeba być, żeby takie oszczerstwa wypisywać? Jakim człowiekiem? Albo inaczej... czy człowiekiem można nazwać kogoś, kto to napisał?

Pozwolę sobie podać kilka innych przykładów, już nie z damy-rade, natomiast w dalszym ciągu dotyczących niepełnosprawności.

Oto komentarz do artykułu „Babcia zabiła swoje niepełnosprawne wnuki”

Brawo dla tej kobiety Poświęciła się dla dobra gospodarki. Dzięki jej poświęceniu rodzice skupiąsięna wychowaniu jednego zdrowego dziecka i na pracy. Dzięki czemu nie będą obciążać budżetu a za 20 lat będzie jeden wykształciny Polak zamiast trojga darmozjadów.”

A ten pochodzi z jednego z blogów, prowadzonych przez mamę 24-letniej, niepełnosprawnej córki:

Dbanie w ciazy to za malo. co robilas przed? i twoj maz? albo jeszcze wczesniej. i do kogo masz pretensje? idź do Kosciola. to ma byc milosierna instytucja, najbogatsi w panstwie, to im wyplaca Panstwo pensje i emerytury z naszych podatkow! - dlatego dla ciebie nie ma pieniędzy

Poniższe wypowiedzi pojawiły się pod artykułem „Czy oddałbyś dziecko do DPS?

Nienawidzę dzieci, a upośledzonych dzieci jeszcze bardziej. Zamiast się bawić w chowanie takiego chwasta (które i tak nic nie da, bo kaleką będzie do końca życia) lepiej byłoby go zrzucić ze skały, jak to miały w zwyczaju mądre, starożytne cywilizacje.

Przeznaczanie środków i opieka nad nieuleczalnie chorymi to wyrzucanie pieniędzy i czasu w błoto. Co z tego, że ci "serduszko się rozgrzewa miłością" jak portfel masz coraz chudszy i z każdą sekundą ubywa ci TWOJEGO WŁASNEGO, JEDYNEGO życia?

Wszystkie komentarze zostały przeklejone z oryginalną pisownią. Przepraszam więc za błędy, ale nie ma sensu na siłę ich "poprawiać" :)
XXI wiek, Polska, środek Europy, Unia Europejska… A może jednak nie???

A co Wy myślicie na ten temat???

Kasia Łukasiewicz

2 komentarze:

 1. O matko... przeczytałam pierwszy komentarz i resztę sobie odpuściłam.
  Jakże biednym człowiekiem (człowiekiem???) trzeba być, żeby pisać takie rzeczy..

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wiesz kochana ciągle zadaję sobie podobne pytanie i nie znajduję odpowiedzi.

   Usuń

Komentarze są moderowane