wtorek, 8 stycznia 2013

249. Amelka Kowalczyk

Źródło: http://www.amelkakowalczyk.pl./O AMELCE


O chorobie Córeczki dowiedzieliśmy się w 18 tygodniu ciąży.

Amelka urodziła się 26.03.2009r. w Centralnym Szpitalu Klinicznym Uniwersytetu Medycznego w Katowicach.

Po urodzeniu Amelka leczona była w ORTOP POLIKLINICE w Poznaniu. Tydzień po porodzie założone zostały pierwsze gipsy na nóżki Córeczki. W sumie było ich osiem. Amelka jest już po operacji nacięcia ścięgna Achillesa. Korekcja stópek była dobra, jednak córeczka nie dostała szyny Denisa Browna, którą stosuje się w celu uzyskania lepszej korekcji stóp. Buciki takie noszone są 24 h na dobę. Lekarz prowadzący zadecydował, że w przypadku artrogrypozy ważniejsze są mięśnie, których praca w przypadku noszenia szyby nie miałaby miejsca.

Zgodnie z zaleceniami lekarskimi zaczeliśmy systematyczną rehabilitację 4 razy dziennie metodą Vojty oraz 3 razy w tygodniu metodą Bobath. Ponadto kilka razy dziennie wykonywane były masaże stóp, ćwiczenia na piłce. Efektem tejże pracy był fakt, że nasza mała Księżniczka zaczęła raczkować mając już 7 miesięcy! Było to duże zaskoczenie dla terapeutów, a dla nas rodziców niewyobrażalna radość, tym większa że dziecko raczkujące zdaniem lekarzy będzie chodziło! Pojawiły się wtedy pierwsze łzy...

Amelka bardzo dzielnie znosi wiele godzin ćwiczeń, masaży, redresji, liczne wizyty specjalistyczne. Jest bartdzo silną dziewczynką cieszącą się życiem. Jednocześnie Amela poddawana była licznym badaniom w celu wykluczenia innych problemów zdrowotnych. Wszystkie bardzo dzielnie znosiła. Czuła, że znaczy dla nas tak wiele i że jesteśmy przy niej. To nasza Perełka, wokół której od dwóch lat toczy się nasz każdy dzień, każda jego minuta, godzina... I tak już pewnie zostanie, gdyż artrogrypoza to choroba nieuleczalna, córeczka długie lata będzie musiała być rehabilitowana .

Niestety wiedza na temat artrogrypozy w naszym kraju jest bardzo mała, dlatego też zdecydowaliśmy, że zrobimy wszystko żeby nasza Ślicznotka chodziła i mimo barier finansowych wyleczymy córeczkę w niemieckiej klinice ortopedycznej w Aschau specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy. W marcu oraz maju 2011r dzięki Państwa oraz rodziny życzliwości w niemieckiej klinice ortopedycznej w Aschau dr Mehler zoperował lewą i prawą stopę córki. W kwietniu 2012r. zoperowano lewe kolanko Amelki . Po operacjach Amelka została zaopatrzona w ortezy na nóżki. Aktualnie musielismy zakupic drugie ortezy na nogi z powodu wzrostu Amelki. Córka chodzi już w ortezach samodzielnie, bez nich stawia pierwsze kroki, potrafi przejśc ok. 10 metrów, systematyczna rehabilitacja będzie stanowiła o sukcesie Amelki, naszym oraz wszystkich Państwa, ponieważ bez Państwa pomocy leczenie Amelki w niemieckiej klinice byłoby niemożliwe.

Amelia ma codziennie rehabilitację domową oraz raz na trzy miesiące jeździ z mamą do szpitala na Ligotę na oddział rehabilitacji, tam korzysta z zabiegów rehabilitacji oraz terapii zajęciowej i porad logopedy.

W wakacje była na turnusie rehabilitacyjnym w Dźwirzynie, gdzie zobaczyła morze

Ze względy na fakt, iż dzieci z tym schorzeniem w Polsce jest bardzo mało zdecydowaliśmy, że wyleczymy Córkę w niemieckiej klinice ortopedycznej dla dzieci w Aschau specjalizującej się w leczeniu artrogrypozy. NFZ nie refunduje leczenia Amelii.

W tejże klinice Amelka przeszła trzy operacje: operacje lewej i prawej stopy oraz lewego kolana. Żeby mogła chodzić, zakupić trzeba było już dwukrotnie specjalistyczne ortezy - szyny na nogi firmy POHLIG umożliwiające naukę chodzenia, utrzymujące stopę w pozycji pooperacyjnej oraz eliminujące przykurcz pod lewym kolanem. Koszt ortez to kwota 40 tys. zł.

Koszty leczenia są ogromne, ale i efekty bardzo zadowalające. Amelka chodzi samodzielnie w ortezach oraz bez nich stawia pierwsze kroki. Zwłaszcza teraz kiedy Córka już tak wiele potrafi nie możemy zaprzestać specjalistycznego leczenia. To w jaki sposób nauczy się chodzić teraz wpłynie na jej poruszanie się przez całe życie.

Amelka wymaga stałej, codziennej rehabilitacji, państwowo przysługuje nam tylko godzina ćwiczeń tygodniowo, koszt jednorazowej, godzinnej wizyty rehabilitanta to kwota 100 złotych - miesięcznie 2000 złotych.

Wierzymy, że są Państwo w stanie nam pomóc, sami nie damy rady, prosimy więc o pomoc dla naszej Córki. 

Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
ul. Łomiańska 5, 01-685 Warszawa, gm Bielany
Bank Pekao S.A. I O/Warszawa
nr konta 41 1240 1037 1111 0010 1321 9362
z dopiskiem: 11365, Amelii Darii Kowalczyk - darowizna na pomoc i ochronę zdrowia 
Fundacja "Zdążyć z Pomocą"

Przekaż 1% swojego podatku na leczenie Amelki


Szanowni Państwo

Zwracamy się z prośba o przekazanie 1% podatku na leczenie naszej córeczkiAby to zrobić, wpisz w rozliczeniu podatkowym:
Nazwa OPP: Fundacja Dzieciom "Zdążyć z Pomocą"
KRS: 0000037904 
W rubryce „Informacje uzupełniające”-cel szczegółowy wpisz koniecznie:
11365 Kowalczyk Amelia Daria

Napisz do nas:

Wszelkie informacje oraz pytania prosimy kierować na następujący adres e-mail:

amelkakowalczyk@o2.pl

Daria Anders-Kowalczyk
Damian Kowalczyk
ul.Sławka 38/6
40-833 Katowice

www.amelkakowalczyk.pl

www.dzieciom.pl/11365 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Komentarze są moderowane